среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy sztachety PVC na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztachety z plastyku na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta Winylowe stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na plot z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu i własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztacheta z PCV na plot i bramę sztachetowa stawia się z głazów wielorakiego kształtu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych zarysach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий