понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą i za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z Winylu sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Dużo wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często także bujnie kwitną, jednakże potrzebują również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety PCV zdołają być bardzo wysmukłe, choć trzeba je regularnie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie plot komponuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий