пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic dobrze nie zaznaczy krawędzi trawy lub kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Bardzo duże, albowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania pobliskie domy i ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzeszki. Jeśli pragniemy ażeby nasze zielone plot było niezwykle wybujałe a jednocześnie cienkie to w cieniu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego a także klonu polnego. Należy mieć na uwadze także, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie dosyć utrudnione.

Nic mocno nie zaznaczy projektu trawy lub kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty czasami nie chcą dobrze wzrastać w określonych terenach, niskie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe place ziemi. Schludnie uformowany niewielki żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niskie czy tez duże roślinne ogrodzenia można uzyskać z roślin szpilkowych.

Niestety, drzewa z tej grupy bywają o wiele droższe niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, mimo to jego odmianę Cis wolno pościć bez pomocy.Będzie prędko wschodził i ochroni kolumnowy zarys.

O ile wasz kącik jest bardzo ciemny, wskazane jest aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre z cienioznośnych modeli maja klasie o złotawych lub pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu wyraźne w słońcu, jakkolwiek nawet w cieniu listowie ostają dość jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий